Fotografens beste venn?

Skrevet av: Christian Jensen - 18.05.2025
Natur og landskapTips og triks
Frida i Trollheimen

Frida er snart 2 år gammel og har vært med på mange av turene mine. Når du tar bilder av vakre landskap, kan kjæledyret ditt være det du trenger for å få et motiv i forgrunnen.

Når jeg prøver å ramme inn et landskap, er en av oppgavene mine å ha noe som øynene dine kan hvile på mens du observerer bildet. Det er mange verktøy for å hjelpe deg her. Du har kanskje hørt andre snakke om «Rule of thirds» eller «Golden ratio». Hvis du er en Lightroom-bruker, har du allerede disse verktøyene i beskjæringsverktøyet. Når du begynner å bli kjent med verktøyene, vil du begynne å bruke dem uten å tenke på det.

Og det er mange regler, men det viktigste er å prøve og lære mens du gjør det. Å være en teoretisk god fotograf hjelper deg ikke hvis du ikke kan omsette teori til praksis.

Når du introduserer ledende linjer leder du observatøren gjennom bildet ditt. Og mens observatøren beveger seg rundt er det ofte godt å ha noe å stoppe eller komme tilbake til. Det kan være hva som helst, men jeg pleier å bruke Frida eller kanskje noe mer statisk som et tre.

Har du noen spesielle gjenstander du plasserer i rammen din?